همه آنچه که از انواع سرویس رستورانی باید بدانید!

سرویس‌دهی در رستوران چگونه انجام می‌شود؟ انواع سرویس رستورانی شامل چه مواردی می‌شوند؟ بهترین سرویس‌های رستورانی چه نوع سرویس پذیرایی هستند؟ ویژگی‌ها و مزایای استفاده از هر نوع سرویس رستورانی چیست؟ هر رستوران چگونه نوع سرویس‌دهی خود را تعین می‌کند؟ آیا هر رستوران بیش از یک مدل سرویس می‌تواند ارائه دهد؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها این متن از سمت شرکت کیمیا نگین تیراژه برای شما تهیه شده است.

اگر به رستوران‌داری علاقه دارید و یا صاحب رستوران هستید به شما پیشنهاد می‌دهیم تا این متن را تا انتها مطالعه کنید. نکات گفته شده در این متن برای انتخاب انواع سرویس رستورانی مناسب برای رستوران شما بسیار مفید خواهد بود.

سرویس‌دهی رستوران به چه معنا است؟

سرویس‌دهی رستورانی شامل تمام مواردی می‌شود که شما از هنگام ورود به رستوران تا خروج از آن از مت میزبان دریافت می‌کنید. به‌عبارتی‌دیگر هرگونه خدماتی که در رستوران ارائه شود دارای یک سبک منحصربه‌فرد است. این نوع سبک در هر رستوران متفاوت است. خدمات سرو غذا، نوع چیدمان، برخورد کارکنان، نحوه طبخ غذا، استفاده از ظروفی خاص و … همگی شامل انواع سرویس رستورانی هستند.

هر رستوران از میان انواع سرویس‌دهی‌هایی که وجود دارد یک نوع سرویس را برای خود انتخاب می‌کند. انتخاب بیش از یک نوع سرویس‌دهی برای یک رستوران امکان‌پذیر نیست.

انواع سرویس‌دهی رستوران

انواع سرویس رستوران شامل:

 • سرویس فرانسوی
 • سرویس انگلیسی
 • سرویس آلمانی
 • سرویس آمریکایی
 • سرویس روسی
 • سرویس بوفه

می‌شود. در بخش‌های بعدی هرکدام از انواع میزبانی سرویس رستورانی را برای شما شرح می‌دهیم.

سرویس فرانسوی: در سرویس فرانسوی محل قرارگرفتن ظروف و کارد و چنگال بسیار مهم است. هرکدام از بشقاب‌ها بر اساس نوع بشقاب در محل خاصی از میز و در مقابل مهمان قرار می‌گیرند. استفاده از ظرف نقره در سرویس فرانسوی همانند سرویس روسی بسیار رایج است.

سرویس روسی: در سرویس روسی‌، میزبان غذا را از قبل درون بشقاب و ظروف قرار می‌دهد و سپس برای هر میهمان بشقاب موردنظر را سرو می‌کند. در سرویس روسی استفاده از ظروف نقره توصیه می‌شود. این نوع سرویس رستورانی از رایج‌ترین انواع سرویس رستورانی شناخته شده است.

سرویس انگلیسی: سرویس انگلیسی در رستوران‌های لوکس و مجلل بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد در این نوع سرویس‌دهی اول بانوان غذا را سرو می‌کنند. غذا در بشقاب‌ها و دیس‌هایی بر روی میز قرار داده می‌شود تا میهمانان خود و یا میزبان برایشان غذا را سرو کند. البته نوع سرو توسط میزبان رسمی‌تر بوده و رایج‌تر است.

سرویس آمریکایی: سرویس آمریکایی از محبوب‌ترین انواع سرویس رستورانی است. این سرویس نه‌تنها در آمریکا بلکه در سایر کشورها نیز طرف‌داران زیاد دارد. سرویس رستورانی آمریکایی به‌ویژه برای رستوران‌هایی با حجم مهمان بالا بسیار کارآمد است.

سرویس آلمانی: در سرویس آلمانی غذاها در ظروف چینی تهیه می‌شود. در این نوع سرویس‌دهی غذا ابتدا توسط میزبان در دیس و بشقاب‌های بزرگ چیده شده و سپس بر روی میز قرار داده می‌شود. در سرویس آلمانی میزبان نقشی برای کشیدن غذا در بشقاب مهمان ندارد.

سرویس بوفه: در سرویس بوفه غذاها در ظرف‌هایی جداگانه و بر روی یک میز بزرگ قرار داده می‌شوند و سپس مهمانی با بشقاب‌های درنظر گرفته شده برای سرو غذا باید به این میز مراجعه کنند. در بعضی از موارد در سرویس بوفه، میزبان خود غذا را پس از انتخاب مهمان سرو می‌کند و در موارد دیگر نیز خود مهمان، غذا را برمی‌دارد.

جمع‌بندی

انواع سرویس رستورانی شامل موارد انگلیسی، روسی، فرانسوی، بوفه، آمریکایی و روسی می‌شود. بهترین نوع سرویس‌دهی باتوجه‌به شرایط هر رستوران و کارکنان آن رستوران تعیین می‌شود. تمامی انواع سرویس‌دهی‌ها جزئیات زیادی را از جمله نحوه قراردادن ظروف، روش طبخ غذا، نقش میزبان در سرو غذا، جهت سرو غذا و … شامل می‌شود. هرکدام ویژگی‌ها و مزایای مخصوص به خود را دارند.

با مراجعه به سایت شرکت کیمیا نگین تیراژه اطلاعات بیشتری را در زمینه هرکدام از انواع سرویس رستورانی به دست بیاورید. دنیای رستوران‌داری و اطلاعات آن بسیار بزرگ است و برای هر بخشی از آن مطلبی برای آموزش و یادگیری در سایت کیمیا نگین تیراژه قرار داده شده است.

انواع سرویس پذیرایی در رستوران‌ها و هتل

اگر به چندین رستوران و یا هتل رفته باشید، احتمالاً متوجه تفاوت در نوع سرویس‌دهی هرکدام از آن‌ها شده‌اید. رستوران‌ها و هتل‌ها هرکدام باتوجه‌به شرایط خاصی انواع مختلفی از سرویس‌های پذیرایی را ارائه می‌دهند. تمامی این سرویس‌ها در جهت رفاه حال مهمانان هتل و رستوران است.

کارکنان یک رستوران مهم‌ترین بخش برای نشان‌دادن کیفیت و نوع سرویس هستند. انواع سرویس پذیرایی در رستوران‌ها و هتل مورداستفاده قرار می‌گیرد و هر دسته از افراد یک نوع میزبانی را می‌پسندند و ترجیح می‌دهند. در این مقاله به انواع سرویس‌های پذیرایی آشنا شده و هرکدام را به طور مختصر برای شما توضیح می‌دهیم.

برای توضیحات کامل‌تر در هر نوع سرویس می‌توانید به مقالات سرویس روسی و سرویس انگلیسی سایت شرکت کیمیا نگین تیراژه مراجعه کنید.

منظور از انواع سرویس‌دهی در رستوران و هتل چیست؟

هر رستوران و هتلی بر اساس نوع سرویسی که انتخاب می‌کنند کارکنان خود را آموزش می‌دهند. بعضی از سرویس‌ها مثل سرویس روسی از سایر انواع سرویس پذیرایی در رستوران‌ها و هتل رایج‌تر و پرکاربردتر است. پس ممکن است که تعداد زیادی از رستوران‌ها را بشناسید که از این سرویس استفاده می‌کنند. هر نوع سرویس باتوجه‌به ویژگی‌هایی که دارد مزایایی را نیز شامل می‌شود.

رستوران‌دار یا مدیر هتل باتوجه‌به شرایط هتل یا رستوران، بودجه، مهارت کارکنان و سبک مورد قبول مردم یکی نوع سرویس میزبانی را انتخاب می‌کند. در ادامه انواع سرویس پذیرایی در رستوران‌ها و هتل را نام می‌بریم.

 • سرویس روسی
 • سرویس فرانسوی
 • سرویس آلمانی
 • سرویس آمریکایی
 • سرویس انگلیسی
 • سرویس بوفه

هر یک از این موارد دارای یک سری ویژگی‌ها و سختی‌های ضمن کار هستند.

استانداردهای پذیرایی

انتخاب نوع سرویس در جزئیات عملکرد رستوران‌ها و هتل‌ها تفاوت ایجاد می‌کند. مسئله‌ای که در همه‌جا یکسان است و باید در انواع سرویس پذیرایی در رستوران‌ها و هتل موردتوجه قرار بگیرد، اصول و استانداردهای پذیرایی است. به‌طورکلی 5 دسته برای میزبانی وجود دارد. افراد شاغل در حوزه صنعت گردشگری و رستوران‌داری را میزبان نامیده و افراد مراجعه‌کننده را میهمان می‌خوانیم. استانداردهای جهانی این صنعت در پنج دسته قرار می‌گیرد که عبارت هستند از:

 • مسئولیت‌پذیری میزبان و پاسخگویی در برابر مشکلات و یا درخواست‌ها
 • برقرار کردن ارتباطی صمیمانه و دوستانه از سمت میزبان
 • لبخند دوستانه و گرم میزبان
 • نحوه استقرار هدفمند و هوشمندانه
 • برقراری ارتباط چشمی با میهمان در هر تلاقی نگاه

سرویس‌دهی برای مهمان‌نوازی بهتر

نوع سرویس‌دهی در هر رستوران باتوجه‌به شرایط رستوران و مهارت کارکنان آن انتخاب می‌شود. سرویس‌دهی به‌تنهایی نمی‌تواند باعث لذت بردن میهمان از رستوران شود. بلکه باید رفتار مناسب و طبق اصول کارکنان نیز در کنار انواع سرویس پذیرایی در رستوران‌ها و هتل قرار داده شود. با مهمان‌نوازی کارکنان و مسئولیت‌پذیری آن‌ها لذت میهمان از رستوران و وقتی‌که برای صرف غذا گذاشته است، بیشتر می‌شود.

آموزش‌دادن کارکنان در این راه می‌تواند کمک خوبی برای بهبود کیفیت رستوران‌داری و سرویس‌دهی باشد. در کنار آموزش اصول و استانداردهای میزبانی بهتر است تا از افراد باتجربه نیز برای آموزش استفاده کنید تا تجربه‌های انتقال حس خوب از برخورد با میهمان را نیز به کارکنان منتقل کنند. فراموش نکنید که وظیفه شما به‌عنوان یک رستوران‌دار تنها تهیه غذا برای افراد نیست. انتقال حس خوب و میزبانی صمیمانه نیز از کارکنان موفقیت یک رستوران و هتل است.

جمع‌بندی

انواع سرویس پذیرایی در رستوران‌ها و هتل شامل سرویس‌های روسی، انگلیسی، آمریکایی، آلمانی، فرانسوی و سرویس بوفه می‌شود. هرکدام از این نوع سرویس‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. رعایت نکات مربوط به هر یک موجب افزایش کیفیت سرویس‌دهی و جلب رضایت مشتری می‌شود. نکته‌ای که حائز اهمیت است آموزش پرسنل یک رستوران و هتل منطبق با استانداردهای میزبانی و هر نوع سرویس‌دهی می‌باشد.

به یاد داشته باشید که میزبانی چیزی بیش از رعایت آداب معاشرت و مهمان‌نوازی است. میزبانی صحیح و باکیفیت بدون آگاهی از نوع سرویس و استانداردهای آن امکان‌پذیر نمی‌باشد. بدین منظور لازم است تا درمورد هر یک از سرویس‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید. شرکت کیمیا نگین تیراژه با جمع‌آوری اطلاعات درباره انواع سرویس پذیرایی در رستوران‌ها و هتل به کمک شما آمده است. با مراجعه به بخش مقالات کیمیا نگین تیراژه اطلاعات بیشتری را در این زمینه دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *