مشاوره و طراحی داخلی هتل

به مشاوره نیاز دارید؟ کافیه با ما تماس بگیرید.

مشاوره طراحی و دکوراسیون هتل

زندگی اجتماعی این روزها دغدغه‌های بیشتری را به فعالیت‌های روزمره افراد اضافه کرده است به همین دلیل است که سپر کردن اوقات در جهت استراحت برای اکثر مردم اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است و افراد می‌کوشند تا با استفاده از روش‌های مختلف بتوانند روزها و یا حتی ساعاتی کوتاه را برای استراحت و در جهت کم کردن مشغله‌های فکری خود سپری کنند. در همین راستا صنعت گردشگری نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است و به همین منظور نیز صنعت گردشگری در جهت‌های مختلفی درحال‌رشد است و افراد زیادی به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند. این مسئله باعث پررنگ‌تر شدن نیاز به مشاوره هتلداری را افزایش می‌دهد.

وقتی‌که مردم برای سپری کردن روزها و یا هفته‌ها به مسافرت در داخل و یا خارج از کشور می‌روند، احتیاج به اقامتگاهی برای اسکان دارند. هر چه امکانات تفریحی و رفاهی در انواع اقامتگاه (هتل، متل، مهمان‌پذیر و…) بیشتر باشد مسافران بیشتری نسبت به اقامت در آن ترغیب می‌شوند اما مسئله‌ای که برای هتلداران و مدیران هتل مطرح می‌شود این است که آیا هتلشان امکانات لازم را دارد؟ فضای هتل و تجهیزات هتل، آرامش و رفاه مورد انتظار را تأمین می‌کند؟ طراحی هتل متناسب با سلیقه عموم مردم می‌باشد؟ برای پاسخ به این سؤالات و راهنمایی‌های لازم برای داشتن مشاوره هتلداری، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

تعریف هتلداری

هتلداری در ایران قدمت کمی دارد به دلیل اینکه صنعت هتلداری از جمله صنعت‌های نوپا در سراسر جهان است البته قدمت و سابقه مهمانداری در ایران به‌اندازه تمدن کشورمان می‌باشد. هتلداری ازآنجایی‌که یکی از صنایع نوپا و در حال گسترش است، رشته‌ای را در دانشگاه نیز به خود اختصاص داده است. در رشته هتلداری، دانشجویان جنبه‌های مختلف هتلداری را می‌شناسند و در آن‌ها عمیق می‌شوند. از جمله مواردی که در این رشته به دانشجویان آموزش داده می‌شود می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاوره هتلداری
 • مشخصات و ویژگی‌های انواع اقامتگاه‌های پذیرایی
 • اصول، استانداردها و معیارهای لازم در جهت شناخت و خرید تجهیزات و وسایل پذیرایی در اقامتگاه‌ها
 • چگونگی تقسیم کردن کار در اقامتگاه‌ها و مؤسسات پذیرایی
 • شناخت منو و منو نویسی
 • فرایند رزرواسیون
 • شناخت کامل مواد غذایی و انرژی آ‌ن‌ها
 • نحوه نگه‌داری انواع مواد غذایی
 • آماده‌سازی غذا
 • چگونگی سرو غذا و نوشیدنی
 • بهداشت مواد غذایی
 • بهداشت و ایمنی در بخش‌های مختلف مؤسسات پذیرایی و اقامتگاه‌ها
 • اداره و مدیریت بهینه یک هتل، مهمان‌پذیر، متل، رستوران، کافی‌شاپ

تعریف هتلداری

از دیگر ملزوماتی که در کار هتلداری باید به آن توجه شود، زبان انگلیسی در حد خوب یا عالی می‌باشد. همین‌طور روابط‌عمومی و جمعی هتلداران باید بالا و قوی باشد. در نتیجه اگر که شما قصد تأسیس هتل را دارید و یا هم‌اکنون در بخشی از هتل کار می‌کنید، باید به تمام نکات و مهارت‌های گفته شده تسلط نسبی پیدا کنید و دقت داشته باشید که صنعت گردشگری و در نتیجه آن صنعت هتلداری روبه‌رشد است و هرروزه به تعداد رقبای شما در این عرصه اضافه می‌شود بنابراین داشتن مهارت‌‌های لازم برای هتلداری در کنار سرمایه اولیه بسیار اهمیت دارد و هتلداری امری نیست که بتوان فقط با سرمایه در آن موفق شد.

اگر که به مشاوره هتلداری نیاز دارید، این مطلب را ادامه دهید تا بیشتر با این صنعت مدرن و نوپا آشنا شوید.

اهداف طراحی هتل​

هتل اقامتگاهی است که افراد برای چند روز و یا چند هفته از آن به‌عنوان خانه خود و محلی برای آرامش گرفتن استفاده می‌کنند؛ بنابراین باید همان حس آرامش و رفاه را به افراد منتقل کند و درعین‌حال فضای شخصی و حریم خصوصی آن‌ها را نیز حفظ کند. البته تفاوت‌هایی میان خانه و هتل وجود دارد و این دو هرچقدر هم که از نظر امکانات به یکدیگر شبیه باشند، ممکن است در القا حس امنیت و آرامش با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند.

با درنظرگرفتن نکات گفته شده، می‌توان درک بهتری از اهداف طراحی هتل داشته باشید. ابتدا لازم است به شهر و در مقیاس بزرگ‌تر به کشوری که هتل در آن تأسیس شده توجه کنید. هتل تنها مکانی از شهر است که به افراد خارجی و غریبه تعلق دارد و به منزله یک معارفه رسمی از شهر می‌باشد درنتیجه طراحی بر اساس فرهنگ شهر و استفاده از رنگ‌هایی که در فرهنگ هر شهر مرسوم است و بیشتر استفاده می‌شود، در جهت تأسیس هتلی هدفمند و همخوان با معیارهای فرهنگی می‌باشد.

اهداف طراحی هتل شامل موارد زیادی می‌شود که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مشاوره هتلداری استفاده کنید. هتل سمبل شهر برای افراد غریبه می‌باشد و اکثر شهرها دارای هتل هستند و اگر که یک شهری هتل نداشته باشد به نحوی کامل نمی‌باشد.

روند طراحی هتل

روند طراحی هتل بستگی به بودجه در نظر گرفته شده، محیطی که قرار است هتل در آن تأسیس شود، هدف از طراحی هتل، میزان پذیرش و تعداد اتاق‌ها، سبک هتل و بعضی عوامل جانبی دیگر دارد. به‌طورکلی مشاوره هتلداری می‌تواند شما را در روند طراحی هتل یاری کند و نکاتی که لازم است به آن توجه کنید را یادآور شود.

طراحی هتل نیاز به متخصصین و مشاوران در زمینه‌های سازه، محیط‌ زیست، امور شهری، گردشگری و … دارد. تمامی این افراد زبده و متخصص می‌توانند در روند طراحی هتل باکیفیت‌تر و مطابق با استانداردهای موجود کمک کنند. هتل‌ها ممکن است که از یک بازسازی دارا باشند. همان‌طور که در شهرهای باستانی نیز مشاهده می‌کنید بسیاری از خانه‌ها و یا مهمان‌پذیرهای قدیمی که کاربری خود را ازدست‌داده‌اند، خریداری شده و پس از بازسازی کلی سازه، اضافه‌کردن بخش‌هایی به آن و تجهیز نمودن سازه جدید، آن را به هتلی نو و مدرن و درعین‌حال با داشتن سبک قدیمی تبدیل می‌کنند.

البته بسیاری از هتل‌ها با سازهایی که از ابتدا با کاربری هتل طراحی می‌شوند، ساخته شده‌اند. روند طراحی هتل به تسهیلاتی که قرار است برای مسافران در نظر گرفته شود نیز بستگی دارد. امکانات مربوط در هر هتل که در نهایت منجر به ستاره‌دار شدن آن می‌شود هم در اهداف طراحی هتل و هم در روند طراحی هتل باید مدنظر قرار گرفته شوند.

روند طراحی هتل

به طور خلاصه عوامل تأثیرگذار بر روند طراحی هتل شامل موارد زیر می‌باشد.

 • بودجه
 • تسهیلات و امکانات در نظر گرفته شده برای مسافران
 • استانداردها و معیارهایی که برای هتل به‌عنوان حداقل وجود دارند
 • امکانات شهر
 • آب‌وهوای شهر
 • میزان گردشگرپذیر بودن شهر
 • میزان فضایی که برای سازه در نظر گرفته شده است

و در آخر مراحل روند طراحی هتل:

 1. بررسی امکان تحقق پروژه و شرایط سرمایه‌گذاری در آن
 2. مشاوره هتلداری برای بررسی و آنالیز شرایط برای تأسیس هتل
 3. شروع کار: طراحی ایده و کانسپت طراحی معماری، طراحی نما و سازه، طراحی برق ساختمان، طراحی فضای باز هتل ، طراحی دکوراسیون داخلی

نکات مهم در طراحی هتل

در طراحی هتل یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در نظر گرفته شود، تأثیرات فرهنگی هتل است. بسیاری از گردشگران در شهرها و کشورهای تاریخی که فرهنگ غنی دارند، گردشگران بین‌المللی می‌باشند اما مسئله القا فرهنگ از طریق هتل و طراحی آن نادیده گرفته شده و در بسیاری موارد تقلید از سایر فرهنگ‌ها به چشم می‌خورد.

البته آرامش و راحتی مسافران در درجه اول قرار دارد اما با استفاده از مشاوره هتلداری می‌توانید بهترین امکانات رفاهی و آرامش را باتوجه‌به فرهنگ شهر و کشور خود برای مسافران برقرار کنید.

ایده و کانسپت در طراحی هتل

ایده طراحی و کانسپت هتل بستگی به کاربری هتل دارد. هتل‌ها باتوجه‌به اینکه در چه مکانی و با چه دسترسی‌هایی ساخته می‌شوند، کانسپت‌های متفاوتی را به خود می‌گیرند. مثلاً اگر که هتلی در نزدیک ساحل باشد تحت ایده اقامتگاه ساحلی ساخته می‌شود و یا هتل‌های اسکی در مناطق کوهستانی که در اکثر سال برفی هستند احداث می‌‌شوند.

مقررات ملی و ضوابط و استانداردهای طراحی هتل

هتل‌ها نیز مانند سایر ساختمان‌ها برای احداث و بنا نیازمند اصول و ضوابطی هستند که در این بخش به آن‌ها خواهیم پرداخت.

شرایط اولیه لازم برای احداث هتل:

حداقل شرایط لازم برای ایجاد یک هتل دارابودن یک سری امکانات و تجهیزات است تا بتواند تسهیلات رفاهی و تفریحی حداقلی را در اختیار میهمانان خود قرار دهد. بر اساس امکاناتی که هتل ارائه می‌دهد، درجه‌بندی هتل و ستاره دادن به آن انجام می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه امکانات هر نوع هتل به مقاله هتل چیست مراجعه کنید. در مشاوره هتلداری این نکات و استاندارها به شما یادآوری می‌شود اما در ادامه تعدادی از مهم‌ترین‌ها درج شده است:

 • رعایت کردن حداقل کیفیت در بخش‌های مختلف هتل؛ آشپزخانه، اتاق‌ها، لابی، فضای باز، رستوران و کافی‌شاپ و …
 • داشتن حداقل 8 عدد اتاق‌خواب
 • اختصاص دادن محلی برای سرو غذا که به تعداد میهمانان ظرفیت دارد
 • داشتن سیستم گرمایش و بردتی که قابل‌کنترل و تنظیم می‌باشند
 • داشتن لابی هر چند کوچک
 • ارائه خدمات نظافتی و بهداشتی به افراد و همین‌طور تمیز کردن مرتب اتاق‌ها
مشاوره و طراحی داخلی اتاق هتل
مشاوره و طراحی استخر هتل
مشاوره و طراحی داخلی اتاق هتل
مشاوره و طراحی دکوراسیون اتاق هتل
مشاوره و طراحی داخلی لابی هتل
مشاوره و طراحی داخلی اتاق هتل
مشاوره و طراحی داخلی اتاق هتل
مشاوره و طراحی داخلی هتل

در تماس باشید

نام و ایمیل خود را به همراه آنچه در جعبه پیام به دنبال آن هستید در زیر بگذارید. یا می توانید از طریق شماره 02144499730 با ما تماس بگیرید.