مشاوره و طراحی داخلی تجاری

به مشاوره نیاز دارید؟ کافیه با ما تماس بگیرید.

طراحی مجتمع تجاری

آیا قصد ساخت ملک تجاری خود را دارید؟ اگر پاسخ مثبت است پس احتمالاً می‌دانید که زمان زیادی از وقت و سرمایه‌گذاری شما را خواهد گرفت. برای دیدن پروژه خود باید حوصله و پول کافی داشته باشید زیرا ممکن است تأخیرهایی از سوی پیمانکار پیش بیاید و حتی هزینه‌های اضافی نیز داشته باشد.

چندین رویداد پیش‌بینی‌نشده وجود دارد که می‌تواند پروژه شما را متوقف کند و باعث خسارت مالی بیشتری شود. بااین‌حال، با برنامه‌ریزی خاص می‌توان از تعداد حوادث غیرمترقبه کاسته شود. در اینجا برخی از نکات مربوط به ساخت مناسب یک ملک تجاری را ذکر می‌کنیم.

معرفی مجتمع تجاری و انواع آن

ساختمان‌های تجاری، ساختمان‌هایی هستند که برای اهداف تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرند و شامل ساختمان‌های اداری، انبارها و ساخته‌های خرده‌فروشی هستند (به‌عنوان‌مثال فروشگاه‌های راحتی، فروشگاه‌های بزرگ و مراکز خرید). در مکان‌های شهری، یک ساختمان تجاری ممکن است کارکردهایی مانند دفاتر  و خرده‌فروشی را با هم ترکیب کند. مقامات محلی معمولاً مقررات سخت‌گیرانه‌ای را درباره منطقه‌بندی تجاری حفظ می‌کنند و همین‌طور نکات زیادی برای طراحی مجتمع تجاری وجود دارد.

یک ساختمان تجاری معمولاً بزرگ‌تر است و نیاز به تعهد مالی زیادی از جانب کارآفرینی مانند شماست. هنگامی‌که شما کار ساخت یک ساختمان تجاری را شروع می‌کنید، کاملاً لازم است که پیش‌بینی مالی را در مورد مقدار کل پول موردنیاز برای پروژه به‌درستی انجام دهید. به‌غیراز هزینه‌های ساخت، دریافت مجوزها از دولت برای ساخت‌وساز هزینه‌هایی نیز در برخواهد داشت و این هزینه‌ها نیز باید در هزینه‌های کلی لحاظ شود.

تمام وظایف جزئی باید قبل از انجام پروژه اندیشیده شود تا به تصویر مالی مناسبی برسد. انجام عایق برای سیستم صحیح HCAC (گرمایش، تهویه و تهویه هوا) هزینه‌های زیادی را در برخواهد داشت. هزینه‌های داخلی، مبلمان و جمع‌آوری انبارهای ساختمان هزینه خواهد داشت. جدا از هزینه‌های مادی، هزینه‌های کارگری نیز برای طراحی داخلی مجتمع در نظر گرفته خواهد شد.

املاک و مستغلات تجاری معمولاً به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

 • ساختمان‌های اداری: این دسته شامل املاک مستأجر مجرد، ساختمان‌های کوچک اداری حرفه‌ای، آسمان‌خراش‌های مرکز شهر و همه چیز دراین‌بین است.
 • خرده‌فروشی / رستوران: این گروه شامل سایت‌ها در جبهه‌های بزرگراه‌ها، ساختمان‌های خرده‌فروشی مستأجر مجرد، مراکز خرید کوچک محله، مراکز بزرگ‌تر با مستأجر لنگرگاه فروشگاه‌های مواد غذایی، با فروشگاه‌های لنگر بزرگ مانند Best Buy، PetSmart، OfficeMax می‌باشد.
 • چند خانواده: این گروه شامل مجتمع‌های آپارتمانی یا ساختمان‌های آپارتمانی بلندمرتبه است. به‌طورکلی، هر چیزی بزرگ‌تر از چهاربلکس املاک و مستغلات تجاری در نظر گرفته می‌شود.
 • زمین: این دسته شامل املاک سرمایه‌گذاری در زمین‌های توسعه‌نیافته، خام و روستایی در مسیر توسعه آینده است. یا زمین‌هایی را با منطقه شهری، سایت‌های بالشتک و موارد دیگر پر می‌کند.
 • Miscellaneous: این رده تمام دسته‌ها را در بر می‌گیرد.

طراحی مجتمع تجاری

ساختمان‌های تجاری به ساختمان‌هایی گفته می‌شود که فقط دارای فروشگاه‌های بازرگانی مانند بانک، مغازه‌ها، مجتمع خرید، سالن بدن‌سازی، مالتی پلکس، مرکز خرید، نمایشگاه و غیره باشند. بخش تجاری همیشه ساختمان‌هایی را می‌طلبد که بتوانند به‌سرعت و با کیفیت بالا، انعطاف‌پذیری و سازگاری در برنامه ساخته شوند و در استفاده از انرژی کارآمد هستند.

یک منطقه مسکونی معمولی مانند یک مربع است که از چهار طرف با جاده‌هایی با پیاده‌روها، مسیرهای دوچرخه‌سواری، پارکینگ‌ها و ایستگاه اتوبوس محدود شده است. این میدان شامل ساختمان‌هایی از سه نوع خانه‌های کوچک (برج‌هایی با یک ورودی) در وسط و مقطعی (با چندین ورودی) و سبک گالری (جایی که افراد از طریق بالکن مشترک وارد آپارتمان‌های خود می‌شوند) در گوشه‌وکنار قرار دارد.

نمای ساختمان تجاری

از نمای بیرونی گرم و خوش آراسته با رنگ سبز، تا ساخت چوبی یک رستوران با مضمون جنگل، یا شیشه‌ای آینه‌ای در جلوی دفتر مرکزی یک شرکت، به‌طورکلی نمای ساختمان جنبه اساسیدر طراحی مجتمع تجاری و ساختمان‌های تجاری است.

کلمه نما در واقع از واژه فرانسوی facade گرفته شده است که به معنای جلو یا صورت است. نما در یک ساختمان رابط بین محیط خارجی و داخلی آن است. این مسئله معمولاً یک ضلع خارجی ساختمان است، نه همیشه.

در معماری ساختمان‌های تجاری، نما معمولاً مهم‌ترین جنبه طراحی است زیرا برای بقیه ساختمان رنگ و بویی ایجاد می‌کند. از منظر مهندسی، نما به دلیل کمک به بهره‌وری انرژی از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله، ما به طور گسترده به اهمیت نما در طراحی ساختمان‌های تجاری می‌پردازیم.

 • عملکردهای یک نما

تصور کنید در وسط خیابان شلوغ و بسیاری از رستوران‌ها ایستاده‌اید. اگر از هیچ‌یک از آنها چیزی نمی‌دانید، به‌احتمال زیاد وارد کدام‌یک می‌شوید؟ شانس زیاد این است که به یکی از نمای چشمگیر وارد شوید.

موارد زیر عملکردهای نما در طراحی مجتمع تجاری هستند:

 • ایجاد یک رابط بین محیط داخلی و خارجی
 • ایجاد تصویری که نمایانگر تجارت، ایده‌آل‌ها و چشم‌اندازهای ساختمان باشد
 • اجازه دسترسی به سطح نور قابل‌قبول و ارتباط بصری با خارج
 • ضد آب‌وهوا شامل کنترل ورودی هوا، مقاومت در برابر بادها و انسداد دسترسی آب
 • تهیه پنجره‌های قابل باز شدن جهت تهویه
 • عایق صوتی و حرارتی
 • کنترل میزان بهره خورشیدی و اشعه ماورا بنفش
 • مواد نما

انتخاب متریال نما معمولاً به کاربرد و هدف ساختمان و همچنین الزامات برنامه‌ریزی محلی بستگی دارد که ممکن است در نمای ساختمان نسبت به همسایگان آن تأثیر بگذارد. آجرچینی اغلب از مصالح نمای خارجی ترجیح داده می‌شود، اما ساخت مدرن با استفاده از دیوارپوش استیل سبک (به نام دیوارکشی پرکننده) به طور مؤثری جایگزین آجرکاری سنتی شده است. به‌عنوان‌مثال، شیشه‌های شفاف در ساختمان‌های تجاری مانند رستوران‌ها معمول است.

 • مبانی طراحی نما

نقشه‌های اساسی که برای طراحی مجتمع تجاری در ابتدا یک نما طراحی می‌شوند، به این معناست که تمام نیازهای آن را کاملاً مشخص می‌کنند. این موارد شامل نما، طراحی آن و همچنین محدودیت‌های مختلف قانونی و عملی موردنیاز قبل از ساخت می‌باشد. اولین و مهم‌ترین چیز تعریف هدف نما است. پس از انجام این کار، معیارهای عملکرد در مورد نما تعیین می‌شود.

طراحی مجتمع تجاری تفریحی

این روزها، طراحی فضاهای تفریحی با کاربردهای مختلط، در هم آمیختن زندگی، کار، ناهارخوری و خرید تجربه‌ای است که مردم را به خود جلب می‌کند. زیرا این رویدادی است که مردم جذب آن می‌شوند. نه عمل خوردن غذا یا خرید کردن به تنهایی. ما از دریچه طراحی سرگرمی به این فضاها نگاه می‌کنیم که توانایی درآمد شما را به حداکثر می‌رساند. مکان‌هایی که مردم سریعاً ملاقات می‌کنند، جمع می‌شوند و به هم متصل می‌شوند باید مقصدی را ببینند و ما می‌دانیم که چگونه آنها را غیرقابل‌انکار جذاب کنیم.

مجتمع‌های تفریحی و تجاری دارای عملکردهای مهمی در جامعه هستند که خدمات فرهنگی، خرده‌فروشی، اجتماعی و تجاری ارائه می‌دهند. از بسیاری جهات آنها زندگی جامعه را نشان می‌دهند. در طراحی مجتمع تجاری تفریحی خدمات، هایپرمارکت، کتابخانه، کافه تریا، رستوران‌ها و سالن‌های سینما لحاظ می‌شود. فراتر از فضاها و مناطق، طراحی معماری نمایانگر ظاهر متمایزی است که نقش‌های عملکردی آن را بیان می‌کند.

وظایف اصلی ساختمان مرکز تجاری، مجتمع تفریحی با گروه‌های اصلی ساختمان است

 • مناطق مختلف و اندازه‌های مختلف تجاری
 • سوپرمارکت
 • مجتمع تفریحی
 • سینمای مالتی پلکس
 • مجتمع پذیرایی

پارکینگ چندطبقه

طراحی تجاری مسکونی

وقتی بیشتر ما به طراحی تجاری مسکونی فکر می‌کنیم، اغلب به یاد آسمان‌خراش‌های عظیم می‌افتیم. اما این معماری تجاری تنها بخشی از طراحی معماری است. خانه‌ها و ساختمان‌های مسکونی نیز بخش عظیمی از طراحی معماری است. با افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز مسکونی و تجاری، درک هر بازار مهم است تا بتوانید موفق باشید.

طراحی تجاری اداری

دفتر مکانی است که بسیاری از افراد بیشتر ساعات بیداری خود را در آنجا می‌گذرانند. همچنین مکانی است که باید کاربردی باشد و همچنین فضایی است که می‌توانید در آن احساس راحتی کنید. هر چه شرکتی بیشتری این موضوع را درک می‌کنند و با شروع کار بیشتر افراد در خانه و مکان‌های دیگر که احساس آرامش بیشتری می‌کنند، نیازها و طرح‌های دفاتر آنها تغییر می‌کند. دیگر دوران دفتر قدرت و مدیران در گوشه‌ای گذشته است. در مجتمع‌های تجاری اداری لزوم رعایت کردن برخی نکات بیشت حس می‌شود مثل جلوگیری از ورود صدا با دفاتر کار. در ادامه این نکات را با توضیحات بیان می‌کنیم.

 • خارج از عرف عمل کنید

طراحی بیوفیزیک (به‌عنوان‌مثال طراحی بر اساس عناصر طبیعی) نه‌تنها تاثیر زیادی بر طراحی مجتمع تجاری مناسب دارد، بلکه پیوندهای محکمی با سلامتی دارد. این امر می‌تواند باعث کاهش استرس، افزایش خلاقیت و حتی پوشاندن سروصدای پس‌زمینه شود.

 • اتاق‌های کنفرانس چندمنظوره

جلسات امروز فراتر از یک عده از افراد است که فقط دور یک میز نشسته‌اند و به تبادل نظر می‌پردازند. انبوهی از انواع مختلف رسانه‌ها و افراد با زمینه‌ها و توانایی‌های متفاوت، تصورات طولانی‌مدت درباره اینکه یک فضا را عالی می‌کند به چالش می‌کشند.

 • راه‌حل‌های کنترل صدا

در طراحی مجتمع تجاری اداری، دفاتر امروز اغلب دارای فضاهای کاری بزرگ و کاملاً باز هستند که به افراد اجازه می‌دهند در صورت لزوم با دیگران درهم آمیزند و با آنها کار کنند. با وجود فضای بیشتر برای جابه‌جایی و تعامل در صورت نیاز و دیوارهای تقسیم‌کننده کمتر، جذب صدا بیشتر ضروری می‌شود.

 • مکان‌های ملاقات چندگانه

درحالی‌که برخی از افراد در میز کار خود به بهترین شکل کار می‌کنند، دیگران در فضای آرام‌تری بهتر کار می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از دفاتر مختلف به سمت طراحی‌های بازتر و پرترددتر روی آورده‌اند.

 • ایستگاه‌های کاری، نه میز

در شرکت‌هایی که کارمندان چندین کلاه بر سر دارند و چندین عملکرد را انجام می‌دهند، منطقی‌تر این است که کارمندان بتوانند شناور باشند، نه اینکه در یک میز ثابت شوند.

اهمیت یک طراحی مجتمع تجاری در داخل ساختمان نمای خوب بسیار اهمیت دارد. نمای ساختمان را می‌توان به لباس خوب تشبیه کرد. برداشت‌های اول آخرین برداشت‌ها هستند. ساختمان به‌خوبی طراحی شده و اجرا شده، بدون شک، بخشی بسیار مهم در طراحی ساختمان‌های تجاری است و باید باتوجه‌به شایستگی‌های لازم، از آن استفاده شود.

اگر آماده شروع برنامه‌ریزی و طراحی پروژه‌های تجاری جدید هستید، ما در شرکت کیمیا نگین تیراژه با سال‌های زیادی از تجربه و ارائه تجهیزات لازم برای کمک به شما آماده هستیم.

مشاوره و طراحی داخلی مجتمع تجاری
مشاوره و طراحی مجتمع تجاری
مشاوره و طراحی مجتمع تجاری

در تماس باشید

نام و ایمیل خود را به همراه آنچه در جعبه پیام به دنبال آن هستید در زیر بگذارید. یا می توانید از طریق شماره 02144499730 با ما تماس بگیرید.